e-TOLL od 1 października 2021 r.

Kończy się okres przejściowy, w którym obok siebie działają viaTOLL i e-TOLL. Od 1 października opłaty drogowe w Polsce będą realizowane tylko przez e-TOLL.

Przejdź do e-TOLL już teraz

Nie ma co czekać na ostatnią chwilę, chociażby ze względu na kłopoty techniczne, które zawsze trzeba brać pod uwagę. Ale nie tylko dlatego. Przechodząc do nowego systemu już teraz, do 30 września 2021 r. zapłacisz o 25 proc. mniej za przejazd po drogach objętych opłatą. Niższe stawki dotyczą też przejazdów autostradą samochodów osobowych na odcinkach A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica, o ile kierowcy zdecydują się na opłaty w nowym systemie. Wśród zachęt jest też ulga podatkowa na dostosowanie pojazdów do nowych opłat.

Co należy zrobić do 30 września?

Dane nie przechodzą z viaTOLL do e-TOLL, co oznacza, że do nowego systemu trzeba je wprowadzić od nowa. Z tego względu należy się zarejestrować w e-TOLL i wyrejestrować z viaTOLL. A w szczegółach:

zwróć urządzenie pokładowe viaBOX w Miejscach Obsługi Klienta (MOK) systemu viaTOLL lub wyślij na adres: Skrytka pocztowa 528, Poznań 9, 60-967 Poznań, aby uzyskać zwrot kaucji za urządzenie;

odzyskaj wszystkie środki pozostające na Twoim koncie (zwrot salda, kaucji za viaBOX i zabezpieczenia pieniężnego).

Ważne! Aby uniknąć podwójnego naliczania opłat, korzystaj z urządzenia tylko w jednym systemie. Nie korzystaj jednocześnie z urządzeń viaBOX oraz urządzeń kompatybilnych z e-TOLL.

Jeśli nie zarejestrowałeś się jeszcze w e-TOLL

Wypełnij formularz wypowiedzenia umowy dostępny na stronie viatoll.pl i wybierz jedną z możliwości:

 • złóż go w MOK viaTOLL
 • wyślij go mailowo na adres info@viatoll.pl
 • wyślij go przesyłką tradycyjną na adres: Skrytka pocztowa 528, Poznań 9, 60-967 Poznań

Jeśli zarejestrowałeś się już w e-TOLL

 • Złóż dyspozycję w IKK
 • Wypełnij formularz dostępny na stronie etoll.gov.pl i wybierz jedną z możliwości:
  • złóż go w MOK viaTOLL
  • złóż go w MOK e-TOLL
  • wyślij go mailowo na adres info@viatoll.pl lub kontakt@etoll.gov.pl
  • wyślij go przesyłką tradycyjną na adres: Skrytka pocztowa 528, Poznań 9, 60-967 Poznań

Uproszczona rejestracja w IKK

Od piątku 3 września rejestracja w nowym systemie przebiega sprawniej. Dotyczy to jednak tylko osób fizycznych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które logują się do systemu
profilem zaufanym z wykorzystaniem e-PUAP, aplikacji mObywatel lub bankowości elektronicznej. O szczegółach piszemy we wpisie: Rejestracja w e-TOLL łatwiejsza, ale nie dla wszystkich

SafeFleet certyfikowanym dostawcą ZSL

SafeFleet jest certyfikowanym przez Ministerstwo Finansów operatorem e-TOLL. Wykorzystuje do tego celu urządzenia ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny), montowane na stałe w pojazdach. ZSL są zalecane dla pojazdów oraz zespołów pojazdów o dmc powyżej 3,5t. W tej grupie są samochody ciężarowe, autobusy, autokary, czyli pojazdy, które korzystają z e-TOLL regularnie. Urządzenia działają automatycznie, nie wymagają włączenia, konfiguracji przejazdu oraz ręcznego rozpoczęcia i zakończenia naliczania opłaty, co występuje w przypadku aplikacji e-TOLL. Koniecznie trzeba pamiętać, by przed rozpoczęciem przejazdu każde urządzenie przypisać do pojazdu podczas rejestracji w IKK.